Jakie drzwi zewnętrzne warto wybrać do domu jednorodzinnego?

Wymiana drzwi to wieloetapowy proces. Najczęściej decydujemy się na nią podczas remontu mieszkania lub domu. Czasami odczuwamy potrzebę zakupienia nowszego modelu ze względu na powstałe na drzwiach zniszczenia. Innym razem decydują kwestie estetyczne — stare elementy mogą nie pasować do naszego odświeżonego wystroju. Nie wolno nam jednak zapominać, że podstawową cechą drzwi jest ich funkcjonalność, a także zapewnienie użytkownikom poczucia prywatności i bezpieczeństwa. Niebagatelną rolę odgrywa zatem ich konstrukcja i montaż. Ościeżnica stała czy regulowana — którą powinniśmy wybrać? Sprawdźmy!

Ościeżnica stała czy regulowana — którą warto wybrać?

Zanim wybierzesz konkretny typ ościeżnicy do swojego domu, przeczytaj, jaką funkcję powinien spełniać ten element. Zacznijmy jednak od podstawowej definicji. Ościeżnica stała czy regulowana — co to właściwie znaczy? Mówiąc najprościej, ościeżnica to rama osadzona w otworze ściany przeznaczonym na drzwi lub okna po jego wewnętrznej stronie. Ten element pełni wiele funkcji, spośród których najważniejsze to:

  1. Uszczelnienie drzwi. Przekłada się ono na zapewnienie izolacji akustycznej i termicznej. Ościeżnice stałe czy regulowane chronią domowników przed zimnem i hałasem.
  2. Utrzymanie drzwi w miejscu. Futryny działają na nie niczym stabilizatory; dzięki nim drzwi nie poruszają się na boki i nie wypadają.
  3. Zwiększenie komfortu użytkowania. Właściwie dobrana i zamontowana ościeżnica może ułatwić nam otwieranie i zamykanie drzwi.
  4. Ościeżnica stała czy regulowana? Bez względu na to, który model wybierzesz, może stać się on wartościową ozdobą w twoim wnętrzu. Futryny pełnią bowiem funkcję wykończeniową i dekoracyjną. Obecnie dostępne są w wielu kolorach, co ułatwia dopasowanie ich do stylu pomieszczenia.
  5. Ochrona drzwi i ścian przed zniszczeniami.

Wiesz już, dlaczego montujemy ościeżnice w naszych domach. Czas zatem przejść do drugiego pytania: jaka ościeżnica stała czy regulowana? Na początek warto zaznaczyć, że oba modele mają swoich wielbicieli. Nie ma jednego, który byłby uniwersalnie lepszy lub gorszy — wszystko zależy od naszych potrzeb i preferencji. Najłatwiej zobrazujemy to na przykładzie. Jeśli ściany w twoim domu są równe i cechuje je typowa grubość, masz właściwie pełną dowolność przy wyborze ościeżnicy. Jeśli jednak mury są krzywe i grube, niezbędna staje się ościeżnica regulowana, która ma szerokie zastosowanie. Odpowiedni wybór i montaż tego elementu konstrukcyjnego jest bardzo ważny, ponieważ wpłynie on na estetykę i funkcjonalność drzwi. Poniżej przedstawimy ci kolejne różnice między poszczególnymi typami ościeżnic.

Ościeżnice stałe czy regulowane? Różnice techniczne

Zacznijmy ponownie od podstawowych definicji i rozróżnienia. Ościeżnica stała czy regulowana? Pierwszy z wymienionych modeli charakteryzuje się niezmiennymi wymiarami. Stała szerokość futryny ma swoje zalety, jednak w wielu budynkach może się nie sprawdzić. Dlatego producenci oferują nam alternatywę w postaci ościeżnicy o regulowanej szerokości, którą możesz dopasować do potrzeb wnętrza.

Konstrukcja obu spośród wspomnianych typów ościeżnic jest bardzo zbliżona. Składają się one z dwóch belek pionowych i jednej poziomej, łączników, opasek, listwy i progu. Część tych elementów pełni jedynie funkcje zdobnicze lub wykończeniowe. Nie oznacza to jednak, że są one mniej ważne. Odpowiednio zamontowane, estetyczne drzwi to w końcu jedna z najważniejszych ozdób twojego domu.

Przyszedł czas na kolejne różnice, które mogą pomóc ci w podjęciu decyzji: ościeżnica stała czy regulowana? Ich montaż przebiega podobnie, ze względu na zbliżoną budowę, jednak wbrew pozorom przytwierdzenie stałej ościeżnicy do ściany jest trudniejsze, niż w przypadku jej regulowanego odpowiednika. Belki łączymy w całość, kontrolując zachowanie kątów prostych, a następnie unieruchamiamy je. Na tym etapie niezwykle ważna jest precyzja — jak sama nazwa wskazuje, ościeżnicę stałą przytwierdzamy na stałe. Ponadto, aby element konstrukcyjny wyglądał estetycznie, musimy włożyć sporo trudu w prace wykończeniowe i maskujące.

Ościeżnice regulowane to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdza się w przypadku większości typów ścian oraz pomieszczeń. Możemy nie tylko regulować ich szerokość, ale także łatwo dokonać zarówno montażu, jak i demontażu tych elementów. Niekwestionowana zaleta ościeżnic regulowanych polega na tym, że po ich zamontowaniu nie musimy nakładać dodatkowych elementów maskujących. Futryna sama w sobie wygląda bowiem estetycznie.

Niezależnie od tego, czy wybrałeś ościeżnicę stałą czy regulowaną, pamiętaj, że do jej montażu powinieneś przystąpić dopiero po zakończeniu pozostałych prac remontowych. Ściany powinny być odpowiednio przygotowane. Ułatwi to nie tylko montowanie konstrukcji, ale także uchroni ją przed zniszczeniami i zabrudzeniami.

Ościeżnica stała czy regulowana — jakich materiałów używa się do ich produkcji?

Ościeżnice stałe czy regulowane najczęściej wykonuje się z drewna. Materiał ten cieszy się bowiem dużym zaufaniem. Cechują go właściwości izolacyjne i walory estetyczne. Drewniane elementy konstrukcji będą świetnym wyborem, jeśli same drzwi zostały wykonane z tego samego tworzywa. Wówczas zachowamy spójność wizualną.

Ościeżnice produkuje się również przy użyciu:

  • metalu (aluminium)
  • stali
  • tworzyw sztucznych (PCV)
  • płyt MDF (wykonanych z włókien drzewnych)
  • materiałów drewnopochodnych.

Do prac wykończeniowych przy ościeżnicach stałych czy regulowanych najczęściej używa się lakieru lub specjalnych folii.

Ościeżnice stałe czy regulowane? Modele idealne do każdego pomieszczenia

Tak jak już wspomnieliśmy, ościeżnice stałe będą dobrym wyborem do wnętrz o równych, typowych ścianach. Z kolei ościeżnice regulowane dostosowuje się do murów o grubości wynoszącej minimum 7,5 cm. Każdy spośród tych modeli ma swoje ograniczenia. Jeśli zależy nam przede wszystkim na estetycznym wyglądzie pomieszczenia, lepszym wyborem będą ościeżnice regulowane. Nie wymagają one bowiem dodatkowych prac maskujących.

Ościeżnica stała czy regulowana cena

Być może po zapoznaniu się z powyższymi informacjami doszedłeś do wniosku, że dylemat pt. “ościeżnica stała czy regulowana?” nie ma sensu, ponieważ drugi rodzaj produktu charakteryzuje uniwersalność. Do stałych konstrukcji wiele osób przekonuje jednak ich cena. Względem ościeżnic regulowanych jest ona niższa. Nie oznacza to jednak, że ościeżnice stałe cechuje zła jakość. Wybierając dobrego producenta, możesz być z nich bardzo zadowolony, o ile tylko mury w twoim pomieszczeniu są równe, a ich grubość mieści się w przedziale od 6 do 10 cm. Na stronie internetowej door-drzwi.pl znajdziesz wiele godnych zainteresowania modeli.

Jaka ościeżnica stała czy regulowana? Podsumowanie

Ościeżnice stałe czy regulowane — każdy rodzaj ma swoje wady i zalety. Aby dokonać trafnego wyboru, musimy najpierw upewnić się, jaką grubość mają nasze ściany i zweryfikować ich ewentualne krzywizny. Następnie możemy kierować się ceną i walorami estetycznymi. Bez względu na to, co ostatecznie wybierzemy, zadbajmy o staranny montaż, czyli podstawę dla przyszłej funkcjonalności naszych drzwi.

Nie znalazłeś produktu, którego szukałeś?

Powiedz nam, czego szukasz, a postaramy się dodać ten produkt w naszej ofercie. W przypadku zamówienia większej ilości zaoferujemy specjalną cenę specjalnie dla Ciebie