Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe. Które wybrać? Sprawdź podobieństwa i różnice.

Jeszcze do niedawna drzwi, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, stanowiły dla nas po prostu jeden z podstawowych elementów wyposażenia domu. Nie zastanawialiśmy się nad ich dodatkowymi funkcjami czy wyglądem. Rynek producentów drzwi rozkwitł w Polsce stosunkowo niedawno — wszyscy pamiętamy, jak wyglądały skrzydła i framugi za czasów naszego dzieciństwa. Dziś jest jednak zupełnie inaczej. W kwestii wyboru mamy sporą dowolność: drzwi przylgowe czy bezprzylgowe? Ościeżnica stała czy regulowana? Klasyka czy nowoczesność? Poznaj bliżej system przylgowy i bezprzylgowy, aby podjąć właściwą decyzję.

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe — czy wybór konkretnego modelu ma znaczenie?

Zanim przejdziemy do pojedynku “drzwi przylgowe vs bezprzylgowe”, zastanówmy się, jaką funkcję w naszych domach spełniają te elementy konstrukcyjne. Pozornie odpowiedź na to pytanie wydaje się być prosta i oczywista. Należy jednak wziąć pod uwagę wszystkie udogodnienia, które stosuje się współcześnie w procesie produkcji drzwi. Zewnętrzne modele mogą dzięki temu pełnić między innymi funkcję:

  • antywłamaniową — dzięki zastosowaniu dodatkowych wzmocnień, kilku ryglowych zamków górnych i dolnych oraz specjalistycznych zawiasów i haków,
  • ochronną i izolacyjną — zabezpieczać domowników przed hałasem, wilgocią i utratą ciepła o wiele lepiej, niż kiedyś,
  • zdobniczą.

Skupmy się jednak na elementach wewnętrznych. Drzwi przylgowe i bezprzylgowe pełnią w naszych domach wiele funkcji. Ich zadaniem jest między innymi:

  • zapewnienie izolacji termicznej i akustycznej, czyli ochrona przez zimnem i hałasem,
  • ochrona prywatności, zwłaszcza w łazience i pokojach poszczególnych domowników,
  • pełnienie roli dekoracyjnej,
  • zapewnienie komfortu użytkowania (drzwi nie powinny się zacinać, ocierać czy blokować).

Teraz, kiedy znamy już ich podstawowe funkcje, możemy zestawić ze sobą poszczególne modele. Drzwi przylgowe a bezprzylgowe — które z nich będą lepsze i czy ich wybór ma właściwie znaczenie? Zdecydowanie tak! Jak sam zaraz się przekonasz, oba systemy różnią się chociażby pod względem walorów estetycznych i montażu.

Drzwi przylgowe i bezprzylgowe — różnice

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe? Zacznijmy od definicji.

  1. Drzwi przylgowe to klasyczny rodzaj drzwi, które większość z nas kojarzy chociażby z domów rodzinnych. Posiadają one wcięcie zwane felcem, które po zamknięciu skrzydła nachodzi na ościeżnicę.
  2. Drzwi bezprzylgowe to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala nam na zespolenie ościeżnicy z drzwiami. Innymi słowy, całe skrzydło mieści się w futrynie i tworzy jedność ze ścianą. Możesz kojarzyć to rozwiązanie z mieszkań urządzonych w nowoczesnym stylu lub zagranicznych filmów. Tzw. ukryte drzwi od dawna są bowiem bardzo popularne między innymi w Stanach Zjednoczonych.

Zapewne domyślasz się już, że główna różnica między drzwiami przylgowymi a bezprzylgowymi polega na ich wyglądzie. Pierwsze z nich oznaczają widoczne zawiasy i prostą, tradycyjną konstrukcję. Osobom przyzwyczajonym do nowatorskiego designu mogą one kojarzyć się nawet ze stylem retro. Natomiast drzwi bezprzylgowe to rozwiązanie, które w Polsce dopiero zaczyna zyskiwać popularność.

Czym się różnią drzwi przylgowe od bezprzylgowych? Poza względami estetycznymi, nie sposób pominąć ich funkcjonalności. Być może to właśnie ona jest głównym powodem, dla którego klasyczne modele wciąż cieszą się w Polsce większym uznaniem. Zastanawiając się nad tym, czy wybrać drzwi przylgowe czy bezprzylgowe, musisz bowiem mieć na uwadze ich praktyczne zastosowanie. Przylga zapewni ci większą szczelność — do parametrów technicznych wrócimy jednak za chwilę.

Drzwi przylgowe i bezprzylgowe — które z nich wybrać w zależności od wystroju wnętrza?

Zatrzymajmy się na walorach estetycznych drzwi przylgowych i bezprzylgowych, bowiem to właśnie one stanowią najczęściej główne kryterium wyboru. Trudno powiedzieć, by któreś z nich były lepsze. Każdy z tych modeli sprawdzi się w innych aranżacjach.

Drzwi przylgowe będą świetnym wyborem dla osób oddanych tradycji. Jeśli twoje wnętrza sprawiają wrażenie ciepłych i przytulnych, drzwi powinny to podkreślać. Dlatego klasyczne modele oparte na przyldze prawdopodobnie sprawdzą się w twoim domu lepiej. Do wyboru masz wiele materiałów (niesłabnącą popularnością cieszy się oczywiście drewno) i wariantów kolorystycznych. Dzięki temu możesz urządzić mieszkanie w stylu retro lub wprowadzić powiew świeżości dzięki klasycznym konstrukcjom w odcieniach bieli lub grafitu.

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe? W nowoczesnych wnętrzach zdecydowanie lepiej spisują się te drugie. Tak jak wspomnieliśmy, stopione ze ścianami drzwi przywodzą na myśl zachodnie trendy. Dzięki nim mieszkanie staje się jeszcze bardziej spójne. Zyskujemy bowiem wrażenie, że skrzydło wystarczy popchnąć, aby dostać się do drugiego pomieszczenia.

Podsumujmy. Wielbicielom pionierskiego designu i zachodniego stylu polecamy drzwi bezprzylgowe. Przylga będzie natomiast świetnym uzupełnieniem klasycznych wnętrz.

System przylgowy i bezprzylgowy — parametry techniczne

Wszyscy doskonale zdajemy sobie jednak sprawę, że wygląd nie może być jedynym czynnikiem, który zadecyduje o tym, czy wybierzemy drzwi przylgowe czy bezprzylgowe. Liczy się także ich funkcjonalność i sposób montażu.

Wspominaliśmy już o szczelności. Ze względu na swoją budowę, większy komfort zapewnią ci pod tym względem konstrukcje przylgowe. Uszczelniają one cały system drzwi, dzięki czemu chronią cię one zarówno przed hałasem, jak i przed zimnem. Chociaż oferta drzwi bezprzylgowych stale się poszerza, a producenci starają się je udoskonalać, ten model wciąż charakteryzuje się niższą izolacją termiczną i akustyczną.

Kolejną różnicą techniczną między drzwiami przylgowymi i bezprzylgowymi są zawiasy. W przypadku nowoczesnych modeli są one schowane wewnątrz konstrukcji. Natomiast w zainstalowanych w nich zamkach stosuje się często funkcję magnetyczną. W przypadku przylgi zawiasy pozostają widoczne, co dla jednych osób stanowi zaletę, zaś dla innych wadę wizualną.

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe? Pamiętaj o montażu! Pierwszy z wymienionych modeli oferuje ci prostą konstrukcję, regulację zawiasów i szybki montaż. Wszystkie prace z dużym prawdopodobieństwem będziesz w stanie wykonać samodzielnie. Zamontowanie drzwi bezprzylgowych powinniśmy z kolei powierzyć specjalistom, zwłaszcza jeśli nie posiadamy doświadczenia w pracach remontowych. Należy pomyśleć o tym już na etapie planowania budowy lub remontu, ponieważ montaż drzwi i ościeżnicy bezprzylgowej jest dość skomplikowany i wymaga odpowiedniego przygotowania.

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe — opinie

Wpisując w wyszukiwarce internetowej frazę “drzwi przylgowe czy bezprzylgowe opinie”, musisz liczyć się z tym, że natrafisz na zwolenników i krytyków obu rozwiązań. Ostateczna decyzja musi zatem należeć do ciebie. Aby ułatwić sobie zadanie, odwiedź salon Door-Drzwi i sprawdź, które modele przypadną ci do gustu.

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe? Wielbiciele pierwszego spośród wymienionych rodzajów argumentują, że przylga oznacza zadowalającą izolację termiczną i akustyczną, a także prosty i szybki montaż. System bezprzylgowy przemawia do osób skoncentrowanych na designie, które w inny sposób zabezpieczają się przed utratą ciepła z pomieszczeń.

Drzwi przylgowe vs bezprzylgowe — porównanie cen poszczególnych modeli

Ostatnim kryterium, którego nie sposób pominąć, jest oczywiście cena poszczególnych konstrukcji. Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe? Jeśli twój budżet jest niewielki, zdecydowanie powinieneś zdecydować się na przylgę. System bezprzylgowy jest droższy, a na dodatek wiążą się z nim nadprogramowe wydatki na usługi remontowe i montażowe.

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe, które lepsze? — podsumowanie

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, które drzwi przylgowe czy bezprzylgowe wybrać. Pełnią one podobne funkcje, jednak wszystko zależy od twoich wymagań, potrzeb i poczucia estetyki. Pod względem funkcjonalności lepszym wyborem pozostaje przylga. Jednak jeśli zależy ci przede wszystkim na designie, wypróbuj system bezprzylgowy. Być może pionierskie rozwiązanie okaże się dla ciebie najlepsze?

Pytanie do produktu:

    Nie znalazłeś produktu, którego szukałeś?

    Powiedz nam, czego szukasz, a postaramy się dodać ten produkt w naszej ofercie. W przypadku zamówienia większej ilości zaoferujemy specjalną cenę specjalnie dla Ciebie